Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky

3. 12. 2021

image

Česká národní banka pokračuje ve svých zpřísňujících opatřeních. Ta se dotknou i hypotečních úvěrů uzavřených od 1. dubna 2022.

ČNB v posledních měsících významně zasahuje do české ekonomiky. Nejprve zvýšila úrokové sazby - o těch si můžete přečíst v článku
ČNB zvyšuje úrokové sazby. Navíc od té doby došlo k dalšímu navýšení, takže aktuální základní úroková sazba je 2,75 %. Hypotéky v úrovni 4 % tak v současnosti nejsou neobvyklé.

Nyní přistupuje k nastavení limitů úvěrových ukazatelů - LTV, DTI a DSTI. Ty jsem popisoval už před třemi lety v článku
Hypotéky budou mít od října 2018 přísnější podmínky, jelikož podobně se ČNB zachovala právě už v roce 2018. Nicméně tyto parametry nebyly v praxi striktně dodržovány, jelikož se jednalo pouze o doporučení. Od srpna 2021 však platí novela zákona o ČNB, která dává centrální bance pravomoc stanovovat hranice těchto tří ukazatelů závazně.

Podívejme se, jaké hodnoty ČNB nastavuje od zmiňovaného 1. dubna 2022. Zajímavé je, že ty se budou lišit podle věku žadatele, kdy zlomovou hranicí bude věk 36 let.

Horní limit ukazatele LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) bude 80 %. U žadatele mladšího 36 let bude vyšší, konkrétně 90 %.

Limit ukazatele DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) bude 8,5. V případě žadatele mladšího 36 let pak 9,5.

Limit ukazatele DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele a jeho čistým měsíčním příjmem) bude 45 %. U žadatelů mladších 36 let bude opět benevolentnější, a sice 50 %.

ČNB ovšem povoluje výjimky, kdy ve specifických případech nemusí poskytovatelé hypoték tyto parametry dodržet. Takovýchto hypotečních úvěrů může být maximálně 5 % z celkového objemu poskytnutého v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Pokud uvažujete o koupi nemovitosti na hypotéku, tak s ohledem na rostoucí inflaci a možné další zvyšování základní úrokové sazby bude dobré neotálet. I banky vám dnes sazbu zafixují spíše v řádech týdnů než měsíců, jak tomu bylo donedávna.


Mirek Rybín

image