ČNB zvyšuje úrokové sazby

4. 10. 2021

image

Česká národní banka od 1. října 2021 významně zvyšuje úrokové sazby.

Tisková zpráva České národní banky informuje veřejnost o zvýšení úrokových sazeb. K němu dochází na základě jednání bankovní rady posledního zářijového dne. Tyto změny platí od 1. října 2021.

Konkrétně došlo ke zvýšení dvoutýdenní repo sazby (základní úrokové sazby) o 75 bazických bodů na 1,50 %. A také ke zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a zvýšení diskontní sazby na 0,50 %. Jedná se o nejvýraznější zvýšení základních úrokových sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je podle ekonomů zvyšující se inflace, která v srpnu překonala 4 % (čímž byla o jedno procento vyšší, než centrální banka očekávala). Není vyloučeno, že do konce roku ještě půjde základní úroková sazba nahoru.

K vysvětlení výše uvedených termínů:
- základní úroková sazba = sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů
- lombardní sazba = sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit peníze od centrální banky oproti zástavě cenných papírů
- diskontní sazba = sazba, za kterou si mohou komerční banky uložit svoje peníze u ČNB

Pokud vás tato problematika zajímá detailněji, můžete se podívat na 
Prohlášení bankovní rady na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání.

Co to v praxi znamená pro trh s nemovitostmi? Skončí období levných hypoték, což v kombinaci se stále rostoucími kupními cenami nemovitostí a aktuálně relativně levným nájemním bydlením potenciálně může ochladit momentálně velice silnou poptávku po koupi zejména investičních bytů.

Na druhou stranu rostoucí inflace motivuje investory k ukládání finančních prostředků i do nemovitostí, které obecně vykazují stabilitu a kontinuální růst v čase, byť třeba dojde oproti posledním rokům k jeho zpomalení. A bytů je v současnosti stále nedostatek.

Uvidíme, jak se situace na trhu bude nadále vyvíjet.


Mirek Rybín

image