Očekávání na realitním trhu v roce 2022

3. 1. 2022

image

Jaký je současný vývoj na realitním trhu a jaké jsou předpoklady pro rok 2022?

Začněme klasicky bilancí předchozího roku 2021. Prodejní ceny nemovitostí v souladu s předchozími roky nadále významně rostly, protože bytů je stále nedostatek, který současná výstavba nedokáže pokrýt. Pro zajímavost - ve vyhledávaných pražských lokalitách se ceny běžných panelových bytů před rekonstrukcí dostaly i na částku 100 tis. Kč za metr čtvereční.

Naproti tomu ceny běžných pražských pronájmů spíše stagnovaly, jelikož na trhu přetrvává převis nabídky nad poptávkou. Výjimkou jsou však žádané lokality s nedostatečnou nabídkou bytů. A také pěkné zrekonstruované byty - s ohledem na už téměř dva roky nižší ceny nájmů si zájemci často rádi dopřejí kvalitnější bydlení s moderní a vybavenou kuchyňskou linkou.

Podívejme se na očekávání v roce 2022 s ohledem na stávající situaci ve stavebnictví i současné ekonomické podmínky. Oproti dřívějšku aktuálně působí kombinace vícero faktorů.

Na jedné straně bytů je nedostatek a tento trend posledních let bude pokračovat i těch v následujících. Dále dramaticky roste inflace, což každého, kdo má volné finanční prostředky, nutí přemýšlet, kam je vhodně investovat. Ceny nemovitostí obvykle inflaci kopírují, a vykazují tak stabilitu zejména v dnešní turbulentní ekonomické době, kdy investoři mohou mít obavu z investic na finančních trzích.

Na druhé straně ještě dříve, než došlo k prudkému růstu inflace, výrazně se zvýšily ceny stavebních materiálů i prací, což se pochopitelně do výstavby bytů také promítá. Novostavby tedy mohou zdražit i nad rámec běžného růstu nemovitostí. A to nemluvě o nárůstu cen energií, který se dotýká nás všech.

Dále od dubna 2022 dojde ke zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru - pro zajímavost se můžete podívat na článek
Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Teprve čas ukáže, nakolik reálně dojde k poklesu objemu uzavřených hypotečních úvěrů.

S ohledem na rostoucí úrokové sazby a nižší ceny nájemného už pro investory není tak výhodné pořizovat nemovitosti na hypotéku. Nájemné i hodnota nemovitostí jistě opět porostou, ovšem období zajímavých hypoték je, zdá se, na dlouhou dobu pryč. Už nyní pozoruji, že se zvyšuje poměr těch, kteří koupi nemovitosti financují výhradně z vlastních zdrojů.

Pokud dojde k četnějším koupím investičních nemovitostí v současné době (kdy inflace roste skokově a lidé se chtějí zbavit peněz v hotovosti), tak se může stát, že portfolio rozumných nemovitostí v nabídce se vyčerpá. Ti, kdo řeší vlastní bytovou potřebu, pak musí akceptovat vyšší cenu. Nebo se přesunout do nájemního bydlení, čímž by poměr těchto nemovitostí vzrostl. Pokud by se tak dělo ve větší míře, mohlo by dojít k ochlazení poptávky.

Rostoucí inflace a zvyšování úrokových sazeb bude mít také dopad na refinancování stávajících hypoték.  V době před třemi či pěti lety (což je nejběžnější doba fixace) byly úrokové sazby často i pod úrovní 2 %. V letošním roce se předpokládá úroveň okolo 6 %. To sice zahýbá s měsíční splátkou domácnosti, rozdíl by však neměl být likvidační.

Budoucnost realitního trhu se těžko předvídá už několik let, tím spíš v dnešní nejisté době, takže ani já si netroufnu předjímat, co konkrétně nás čeká. Nicméně doufám, že článek alespoň nastínil faktory, které aktuálně hrají v oblasti nemovitostí roli.

Pokud se v letošním roce chystáte prodat či koupit nemovitost, držím vám palce, ať celá transakce proběhne k vaší spokojenosti.


Mirek Rybín

image