Půdorys otevírá zájemci oči.

Zejména, pokud je nejen 2D, ale i 3D. Z fotografií prakticky není možné poznat skutečnou dispozici nemovitosti. A ta je pro zájemce často důležitější než její samotný stav. Kdysi mně kamarád, jenž sháněl byt pro svoji rodinu, prozradil, že nabídky, u kterých není půdorys,

ani neprohlíží. Prohlásil, že z obvykle nic neříkajících fotek se nic zajímavého nedozví a že pro něj je důležitý potenciál bytu, který dokáže odhalit právě na základě půdorysu. Zde pro nás platí totéž, co u správně zachycených fotografií - tedy snažit se zájemci co nejvíce přiblížit prostor, aby měl jasnou představu, zda je pro něj vhodný. Zejména u nemovitostí před rekonstrukcí je toto důležité, protože je pravděpodobné, že stávající dispozice se bude měnit. A u rodinných domů, kde z fotek často není patrné, která místnost se kde nachází, půdorys pomůže ke snadnější identifikaci jednotlivých zón v domě.

Půdorys je také důležitý z hlediska proporcionálního vnímání, tedy aby měl zájemce jasnou představu, jak velké jsou jednotlivé místnosti vzájemně vůči sobě, a kterou tudíž zvolit jako ložnici či dětský pokoj. Zkrátka se jedná o další nástroj, kterým oslovujeme zejména ty zájemce, kteří už mají jasnu představu toho, co chtějí.