Jak připravit nemovitost?

Příprava nemovitosti je dalším krokem k jejímu úspěšnému prodeji. Jinak se chováme k bytům a domům nezařízeným a k těm, které jsou buď částečně vybavené nebo v nich dokonce ještě bydlíme a je v nich tedy každodenní provoz.

Obecně lze říct, že se nevyplatí před prodejem provádět rozsáhlé rekonstrukce za účelem zvýšení prodejní ceny. Takovéto úpravy se vám při prodeji nevrátí, protože většina zájemců takovou rekonstrukci neocení - jejich představa o barvě obkladů v koupelně a designu kuchyňské linky bude odlišná od té vaší.

Co naopak velmi pomůže, je udělat kosmetické úpravy, které zájemci ukáží potenciál bytu. I pouhá výmalba zašlých zdí udělá hodně, a to i v případě, kdy byt nebo dům je určený k rekonstrukci. Zájemce pak vidí, že cílový stav bude takový, jaký by si přál, i když ví, že bude muset třeba kvůli novému vedení elektřiny zdi štukovat a znovu malovat. Přijde-li zájemce do bytu, kde jsou zdi zažloutlé a zatuchlé, těžko si představí, že byt bude po rekonstrukci jednou vypadat opravdu pěkně. Proto je dobré tuto představivost v zájemci povzbudit - investice to není velká a efekt je významný. To platí třeba i pro banální výměnu opotřebených silikonů okolo vany či ve sprchovém koutu. 

Při samotné prohlídce pak zajistěte, aby se zájemce cítil příjemně, což zejména u zabydlených nemovitostí nebývá snadné. Samozřejmostí je vyluxování, uklizení povalujících se předmětů, rozsvícení všech světel a roztažení závěsů. V koupelně odstraňte prádlo, župany, hygienické potřeby a naaranžujte dekorativní předměty, na WC rozhodně sklopte toaletní prkénko. Čerstvými květinami ve váze na kuchyňském stole či lince určitě nic nezkazíte. Domácí mazlíčkům po dobu prohlídky dopřejte procházku. Vytvořte si kontrolní seznam všeho, co je potřeba před každou prohlídkou udělat a ten si odškrtávejte.

Osobně doporučuji realizovat jednu velmi zajímavou službu, která v kombinaci s profesionálním nafocením posune vaši nemovitost na úplně jinou úroveň - ta si zaslouží samostatnou kapitolu v sekci SLUŽBY, jedná se o Home Staging.